Skip to content

The entire outcomes of the pool part

Redaction Media365, revealed on Sunday 18 September 2022 at 10:09 p.m.

Return to all the outcomes of the pool part of the Coupe Davis 2022, which is tenuous in 4 totally different cities.

COUPE DAVIS 2022 / PHASE DE POULES
From 13 to 18 September

Group A (to Bologne)
1- Italy : 3 wins, 0 defeats, 16 units gained, 7 units misplaced gt;gt;gt; QUALIFY
2- Croatia : 2 wins, 1 defeat, 12 units gained, 10 units misplaced gt;gt;gt; QUALIFY
3- Sweden: 1 win, 2 losses, 10 units gained, 12 units misplaced
4- Argentine : 0 wins, 3 defeats, 7 units misplaced, 16 units misplaced

Tuesday 13 September
ARGENTINE – SUEDE : 1-2
E.Ymer (SUE) bat Baez (ARG) : 6-4, 3-6, 7-6 (4)
M.Ymer (SUE) bat Schwartzman (ARG) : 6-2, 6-2
Gonzalez/Zeballos (ARG) battent Goransson/E.Ymer (SUE) : ​​3-6, 6-3, 6-2

Mercredi 14 September
CROATIE – ITALY : 0-3
Musetti (ITA) bat Gojo (CRO) : 6-4, 6-2
Berrettini (ITA) bat Coric (CRO) : 6-7 (4), 6-2, 6-1
Bolelli/Fognini (ITA) bat Mektic/Pavic: 3-6, 7-5, 7-6 (3)

Jeudi September 15
CROATIE – SUEDE : 2-1
E.Ymer (SUE) bat Gojo (CRO) : 6-2, 7-6 (2)
Coric (CRO) bat M.Ymer (SUE) : ​​6-4, 3-6, 6-3
Mektic/Pavic (CRO) battent Goransson/E.Ymer (SUE) : ​​7-5, 6-3

Friday September 16
ITALY – ARGENTINE : 2-1
Berrettini (ITA) bat Baez (ARG) : 6-2, 6-3
Sinner (ITA) bat Cerundolo (ARG) : 7-5, 1-6, 6-3
Gonzalez/Zeballos (ARG) battent Bolelli/Fognini (ITA) : 7-5, 2-6, 6-3

Samedi 17 September
ARGENTINE – CROATIE : 0-3
Gojo (CRO) bat Baez (ARG) : 6-1, 3-6, 6-3
Coric (CRO) bat F.Cerundolo (ARG) : 6-4, 7-6 (6)
Mektic/Pavic (CRO) battent Gonzalez/Zeballos (ARG) : 6-2, 7-5

Sunday 18 September
ITALY – SUEDE : 2-1
Berrettini (ITA) bat E.Ymer (SUE) : ​​6-1, 7-5
M.Ymer (SUE) bat Sinner (ITA) : 6-4, 3-6, 6-3
Bolelli/Fognini (ITA) battent Goransson/Madaras (SUE) : ​​7-6 (1), 6-2

Groupe B (à Valence)
1- Spain: 2 wins, 1 loss, 16 units gained, 8 units misplaced gt;gt;gt; QUALIFY
2- Canada : 2 wins, 1 defeat, 11 units gained, 11 units misplaced gt;gt;gt; QUALIFY
3- Serbia: 2 wins, 1 loss, 9 units gained, 10 units misplaced
4- Corée du Sud: 0 wins, 3 defeats, 7 units gained, 14 units misplaced

Tuesday 13 September
CANADA – CORE DU SUD : 2-1
Pospisil (CAN) bat Hong (SC) : 4-6, 6-1, 7-6 (5)
Kwon (CdS) bat Auger-Aliassime (CAN) : 7-6 (5), 6-3
Auger-Aliassime/Pospisil (CAN) battent Nam/Music (CdS) : 7-5, 5-7, 6-3

Mercredi 14 September
SPAIN – SERBIE : 3-0
Ramos-Vinolas (ESP) bat Djere (SER) : 2-6, 7-6 (5), 7-5
Bautista Agut (ESP) bat Kecmanovic (SER) : 7-6 (5), 7-6 (5)
Granollers/Martinez (ESP) battent Cacic/Lajovic (SER) : 6-7 (5), 6-2, 6-2

Jeudi September 15
COREE DU SUD – SERBIE : 1-2
Lajovic (SER) bat Hong (SC) : 6-4, 6-0
Kecmanovic (SER) bat Kwon (SC) : 6-3, 6-4
Nam/Music (CdS) battent Cacic/Krajinovic (SER) : 6-4, 6-2

Friday September 16
SPAIN – CANADA : 1-2
Bautista Agut (ESP) bat Pospisil (CAN) : 3-6, 6-3, 6-3
Auger-Aliassime (CAN) bat Alcaraz (ESP) : 6-7 (3), 6-4, 6-2
Auger-Aliassime/Pospisil (CAN) battent Granollers/Martinez (ESP) : 4-6, 6-4, 7-5

Samedi 17 September
SERBIE – CANADA : 2-1
Djere (BE) bat Diallo (CAN) : 6-2, 6-2
Auger-Aliassime (CAN) bat Kecmanovic (SER) : 6-3, 6-4
Kecmanovic/Krajinovic (SER) battent Galarneau/Pospisil (CAN) : 2-1 abandon

Sunday 18 September
SPAIN – CORE DU SUD : 3-0
Bautista Agut (ESP) bat Hong (SC) : 6-1, 6-3
Alcaraz (ESP) bat Kwon (SC) : 6-4, 7-6 (1)
Granollers/Martinez (ESP) battent Nam/Music (CdS) : 7-5, 3-6, 6-1

Groupe C (à Hamburg)
1- Allemagne : 3 wins, 0 losses, 13 units gained, 9 units misplaced gt;gt;gt; QUALIFY
2- Australia: 2 wins, 1 defeat, 12 units gained, 8 units misplaced gt;gt;gt; QUALIFY
3- France: 1 win, 2 losses, 12 units gained, 10 units misplaced
4- Belgium: 0 wins, 3 defeats, 6 units gained, 16 units misplaced

Tuesday 13 September
BELGIUM – AUSTRALIA : 0-3
Kübler (AUS) bat Bergs (BEL) : 6-4, 1-6, 6-3
De Minaur (AUS) bat Goffin (BEL) : 6-2, 6-2
Ebden/Purcell (AUS) battent Gille/Vliegen (BEL) : 6-1, 6-3

Mercredi 14 September
FRANCE – ALLEMAGNE : 1-2
Struff (ALL) bat Bonzi (FRA) : 6-4, 2-6, 7-5
Mannarino (FRA) bat Otte (ALL) : 6-4, 6-3
Krawietz/Puetz (ALL) battent Mahut/Rinderknech (FRA) : 6-2, 3-6, 7-6 (1)

Jeudi September 15
FRANCE – AUSTRALIA : 1-2
Gasquet (FRA) bat Kubler (AUS) : 6-2, 6-4
De Minaur (AUS) bat Bonzi (FRA) : 6-3, 1-6, 6-4
Ebden/Purcell (AUS) battent Mahut/Rinderknech (FRA) : 6-4, 6-4

Friday September 16
ALLEMAGNE – BELGIQUE : 2-1
Struff (ALL) bat Bergs (BEL) : 6-4, 7-6 (9)
Goffin (BEL) bat Otte (ALL) : 3-6, 7-6 (7), 6-3
Krawietz/Puetz (ALL) battent Gille/Vliegen (BEL) : 4-6, 6-2, 7-6 (5)

Samedi 17 September
FRANCE – BELGIUM : 2-1
Gasquet (FRA) bat Geerts (BEL) : 6-3, 6-3
Goffin (BEL) bat Bonzi (FRA) : 6-3, 5-7, 6-3
Mahut/Rinderknech (FRA) battent Gille/Vliegen (BEL) : 6-3, 7-6 (6)

Sunday 18 September
ALLEMAGNE – AUSTRALIE : 2-1
Struff (ALL) bat Purcell (AUS) : 6-1, 7-5
Kokkinakis (AUS) bat Otte (ALL) : 7-6 (6), 6-1
Krawietz/Puetz (ALL) battent Ebden/Purcell (AUS) : 6-4, 6-4

Groupe D (to Glasgow)
1- Pays-Bas : 3 wins, 0 defeats, 14 units gained, 9 units misplaced gt;gt;gt; QUALIFIES
2- Etats-Unis : 2 wins, 1 defeat, 11 units gained, 12 units misplaced gt;gt;gt; QUALIFIES
3- Grande-Bretagne: 1 win, 2 defeats, 11 units gained, 12 units misplaced
4- Kazakhstan : 0 wins, 3 defeats, 10 units gained, 13 units misplaced

Tuesday 13 September
KAZAKHSTAN – PAYS-BAS : 1-2
Griekspoor (PBS) bat Kukushkin (KAZ) : 6-1, 3-6, 6-3
Van de Zandschulp (PBS) bat Bublik (KAZ) : 3-6, 6-1, 6-4
Bublik/Nedovyesov (KAZ) battent Koolhof/Middelkoop (PBS) : 6-4, 1-6, 6-3

Mercredi 14 September
ETATS-UNIS – GRANDE-BRETAGNE : 2-1
Paul (USA) bat Evans (GBR) : 6-4, 4-6, 6-4
Norrie (GBR) bat Fritz (USA) : 2-6, 7-6(2), 7-5
Ram/Sock (USA) Murray/Salisbury (GBR) : 5-7, 6-4, 7-5

Jeudi September 15
ETATS-UNIS – KAZAKHSTAN : 2-1
Paul (USA) bat Kukushkin (KAZ) : 6-1, 6-4
Fritz (USA) bat Bublik (KAZ) : 7-6 (6), 1-6, 6-3
Bublik/Nedovyesov (KAZ) battent Ram/Sock (USA) : 6-2, 7-6 (6)

Friday September 16
GRANDE-BRETAGNE – PAYS-BAS : 1-2
Evans (GBR) bat Griekspoor (PBS) : 6-4, 6-4
Van de Zandschulp (PBS) bat Norrie (GBR) : 6-4, 6-2
Koolhof/Middelkoop (PBS) battent Murray/Salisbury (GBR) : 7-6 (0), 6-7 (6), 6-3

Samedi 17 September
ETATS-UNIS – PAYS-BAS : 1-2
Griekspoor (PBS) bat Paul (USA) : 7-5, 7-6 (3)
van de Zandschulp (PBS) bat Fritz (USA) : 6-4, 7-6 (3)
Ram/Sock (USA) battent Koolhof/Middelkoop (PBS) : 4-6, 7-6 (3), 6-4

Sunday 18 September
GRANDE-BRETAGNE – KAZAKHSTAN : 2-1
Murray (GBR) bat Popko (KAZ) : 6-4, 6-3
Bublik (KAZ) bat Norrie (GBR) : 6-4, 6-3
Salisbury/Skupski (GBR) battent Bublik/Nedovyesov (KAZ) : 7-6 (2), 6-7 (9), 7-6 (4)

gt;gt;gt; Chaque rencontre is made up of two easy and one double, in two gagnant units. Les deux premiers de chaque groupe certified for the quarts de finale (le groupe A croise avec le groupe B, le groupe C croise avec le groupe D), which will likely be held on November 22, 23 and 24 in Malaga (demies les 25 et 26, finale 27). La Russie, tenante du titre, a été excludes suite à l’invasion de l’Ukraine.

QUARTS FINAL (TO MALAGA)
Tuesday 22 November 2022
4:00 p.m.: Australia – Pays-Bas

Mercredi November 23, 2022
4:00 p.m.: Croatia – Spain

Thursday November 24, 2022
10h00: Italy – State-Unis
4:00 p.m.: Germany – Canada

Leave a Reply

Your email address will not be published.